Must pässik ehk chaga on pärimusravist tuntud võimsa toimega seen. Kõnekeeles tuntakse seda kasekäsna nime all. Puu tüve külge kasvab ebakorrapärase kuju, krobelise ja kergesti puruneva välispinnaga must mügar, justkui söetükk. Pässik kasvab looduses kaua, 10+ aastat enne, kui hakkab välja paistma. Pässikut tohib korjata vaid elavalt puult. Teada on 5000 aasta kauguselt pässikuga ravimisest.

KASUTAMINE

Musta pässiku tõmmist tuleb tarvitada iga päev, soovitavalt 40 ml (1,5 spl või 1 klassikalise viinapitsi suurus). Soovituslik on tõmmist võtta enne hommikusööki. Intensiivsema tulemuse saamiseks võib tõmmist võtta kaks korda päevas. Võib tarvitada puhtalt või segatuna teiste jookidega.

Pässikuga on soovitav teha vähemalt ühekuuseid kuure (1 liiter). Nii jõuab selle toime keha turgutada. Tarbimise esimestel nädalatel võib mõnel kasutajal esineda peavalu või teisi harvu nähte, mis on tingitud pässiku mürke kehast välja viiva toimega.

Põhjalikumat teavet musta pässiku (Inonotus obliguus) kohta leidub ka internetis. Otsi lisaks chaga mushroom (inglise keeles), tšaga (vene keeles), pakurikääpa (soome keeles), kreftkjuke (norra keeles).