7 lihtsat nippi paremaks uneks

Une rolli ja tähtsust meie tervisele ja heaolule ei saa kuidagi alahinnata – mida halvem on meie uni, seda rohkem mõjutab see meie järgmise päeva enesetunnet ja organismi tasakaalu. Hea uni aitab meie organismil taastuda koormusest ja väsimusest, tasakaalustab närvisüsteemi toimimist ning tugevdab organismi vastupanuvõimet haigustele ja põletikele. Seetõttu oleme pannud kirja seitse head nippi unetuse vastu võitlemiseks ja parema une saavutamiseks.

1. Kindel unerežiim!

Harjuta oma keha ja organismi kindla režiimiga – mine alati magama ja ärka samal ajal, sealhulgas ka nädalavahetustel. Kindlatel kellaaegadel uinumise ja ärkamisega harjub su keha kindla rütmiga ning kasutab uneks varutud aega tõhusamalt. See tähendab ka seda, et sa jääd kiiremini magama ning uni on kvaliteetsem ja  taastab su keha päeva väsitavatest sundmusest paremini.

2. Väldi lõunauinakuid!

Jah, see on keeruline – eriti siis, kui öine unekvaliteet on kehv ja väsimus murrab. Ometigi võivad need väikesed lõunauinakud olla põhjuseks, miks sul on õhtul raskem uinuda või miks su unekvaliteet ei ole nii hea. Proovi vältida päeva aegseid uinakuid ehk “energia- ja iluund” ning ilmselt märkad peagi, kuidas õhtune uinumine muutub hõlpsamaks. Kui mõnikord on siiski tunne, et sa vajad päeva aeg kiiret uinakut, siis veendu, et su uni poleks pikem kui 20 minutit (kasuta näiteks taimerit). Pikemad uinakud viivad meid sügavamasse unne ja nendest ärgates tunneme end sagedasti veel väsinumalt kui enne. Kindlasti väldi uinakuid õhtusel ajal, sest just need võivad takistada magama jäämist tavalisel magamamineku ajal.

3. Ekraanid peitu!

Nutitelefonide ja (tahvel)arvutite sinine valgus paneb su aju arvama, et käes on kirgas päev – sinine lainepikkus sarnaneb päevavalgusele ja pidurdab käbinäärmel malatoniini tootmist, mis juhib meie une ja ärkveloleku rütmi. Ekraanide vaatamine enne uinumist ajab meie keha segadusse ja paneb aju arvama, et me peame olema üleval, kuigi tegelikult on magamamineku aeg juba ammu käes. Seetõttu tasub vältida ekraanide vaatamist ja telefoni “scrollimist” vähemalt tund aega enne uinumist.

4. Jälgi magamistoa temperatuuri!

Erinevad uuringud on tõestanud, et magamistoa temperatuur omab arvestatavat mõju meie unekvaliteedile ning keha kõrge temperatuur on otseselt unetusega seotud. Nimelt peab hea une saavutamiseks meie kehatemperatuur pisut langema (selleks, et energiat säästa), ent liiga kuumas toas magamine ei lase sel juhtuda. Optimaalne magamistoa temperatuur sõltub palju inimesest ja on personaalne, aga üldiselt soovitatakse seda hoida vahemikus 18-21 kraadi.

5. Piira kohvi joomist!

Kohvi mõju võib kesta palju kauem kui sa arvad ning tass kohvi keskpäeval võib põhjustada probleeme õhtul magama jäämsiega. Kofeiinist vabanemine võtab kehal kaua aega: umbes pool kogusest laguneb 3-5 tunni möödudes ning ülejäänud poole lagunemine võib võtta veelgi kaugem aega. Kohvis sisalduv kofeiin stimuleerib meie närvisüsteemi tugevalt, mistõttu väheneb selle sisaldus vereringes unele sobivale tasemele alles 6-10 tunni möödudes. Kui sa oled hetkel veendunud, et kohv sinu und ei mõjuta, siis tee siiski proovi ja väldi kindlal perioodil päeva teises pooles selles joomist. Mitmed uuringud toovad välja, et subjektiivne kogemus kohvi mõjust ei pruugi tegelikult vastata objektiivsele mõjule. Sama kehtib tegelikult ka kõikide teiste kofeiini sisaldavate jookide, söökide ja stimulantide kohta.

6. Ole aktiivne!

Kui keha pole väsinud, siis on tõesti raske kiiresti uinuda ja kvaliteetselt magada. Hommikused ja pärastlõunased füüsilised tegevused ja harjutused on head kahel põhjusel: esiteks muudavad nad meie meele erksaks, kuid teiseks valmistavaid meid ette mõnusaks ööuneks. Iga päev tuleks oma keha liigutada vähemalt 20-30 minutit, kuid suuremat sportimist ei tohiks jätta vahetult magamisele eelnevale ajale tulenevalt füüsilise pingutusega kaasnevast kehatemperatuuri tõusust ja lihaste aktiivsusest. Liikumiseks sobivad väga hästi ka looduses olemine ning laste või loomadega mängimine.

7. Looduslikud abivahendid esmalt!

Enne unerohtude poole pöördumist katseta looduslikke abivahendeid, mis aitavad su keha tasakaalu taastada ja leevendada erinevaid tervisega seotud muresid loomulikul viisil. Kiudainete- ja vitamiiniderohke looduslik musta pässiku tõmmis vähendab närvilisust ja ärevustunnet ning parandab und. Kodumaist musta pässiku tõmmmist saab mugavalt soetada SIIT.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga